سقف کاذب

سقف کاذب چیست؟ + ویژگی های سقف کاذب خوب | پاییز 1399

سقف کاذب چیست؟

امروزه استفاده از سقف کاذب را در مکان های مختلفی می توان مشاهده کرد و همه ی ما تا حدودی با کارایی آن آشنایی داریم. در واقع در تعریف این نوع سقف ها می توان گفت که سقف کاذب شاخه ای از معماری داخلی به حساب می آید و نوعی سقف می باشد که و در قسمت پایین سقف اصلی قرار می گیرد و با استفاده از فریم های مشخص به سقف اصلی وصل می شوند.

با توجه به این که در استفاده از سقف کاذب سقف اصلی هم در جای خود باقی می ماند فشار اصلی بر روی سقف اصلی می باشد و هیچ گونه باری بر روی سقف کاذب اعمال نخواهد شد. در واقع استفاده از این نوع سقف ها برای پوشش تاسیساتی که بر روی سقف اصلی وجود دارد می باشد و می تواند از لحاظ معماری جلوه ی خاصی را به محیط شما بدهد.

در رابطه با ساختار این نوع سقف ها می توان به دو قسمت اصلی که شامل پنل های سبک و شبکه فلزی می باشد اشاره کرد. شبکه فلزی قسمتی است که به سقف اصلی وصل شده و پنل ها روی آن قرار می گیرند. در ساخت این نوع سقف ها از متریال مختلفی می توان بهره برد.

سقف کاذب

سقف کاذب

انواع سقف کاذب :

به گفته ی خاور نو : با توجه به این که از سقف های کاذب در مکان های مختلفی استفاده می کنند انواع مختلفی را برای آن می توان در نظر گرفت. این سقف ها در طرح ها و رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند که از انواع آن می توان متناسب با سلیقه و دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

به طور کلی از سقف کاذب می توان به صورت چوبی، گچی، پی وی سی، فلز رنگی، آهنی، شیشه ای، کامپوزیت و آلومینیومی استفاده کرد و همه ی این متریال را می توان در ساخت این نوع سقف ها مشاهده کرد. اما به طور کلی می توان سه نوع دسته بندی را برای این نوع سقف ها در نظر گفت که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

1_ سقف کاذب رابیتس: این گروه از سقف کاذب را می توان پر کاربردترین گروه از سقف های کاذب معرفی کرد. در واقع رابیتس نوعی ورق فولادی است که به صورت مشبک می باشد که آن را با استفاده از مفتول هایی مخصوص به صورت شبکه در می آورند.

خود این گروه از سقف های کاذب به دو دسته مسطح و برجسته تقسیم می شوند که معمولا از نوع مسطح آن برای دهانه های کوچک و از نوع برجسته آن برای دهانه های بزرگ استفاده می کنند. از ویژگی های مهم این نوع سقف کاذب می توان به چسبندگی بالای آن اشاره کرد به طوری که ملات به راحتی به آن چسبیده و هیچ گونه ترکی در آن ها به وجود نمی آید.

2_ سقف کاذب آکوستیک: آکوستیک را می توان نوعی عایق صوتی معرفی کرد و به همین دلیل استفاده از آن را در سقف های کاذب برای بالا بردن خاصیت عایقی می توان مشاهده کرد.

3_ سقف کاذب پی وی سی: این نوع از سقف های کاذب که در چند سال اخیر رونق بیشتری یافته است از جنس پی وی سی می باشند که در طرح ها و رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند. استفاده از این نوع سقف های کاذب می تواند جلوه ی بصری خاصی را به محیط شما ببخشد.

مزایای استفاده از سقف کاذب :

اگر بخواهیم به ویژگی های سقف کاذب اشاره کنیم اولین موضوع عایق بودن این نوع سقف ها می باشد. با توجه به این که امروزه مسئله انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است تمام تولید کنندگان مصالح ساختمانی به دنبال تولید مصالحی هستند که بتواند بیشترین صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته باشد.

سقف های کاذب از جمله مواردی هستند که این ویژگی را دارند و در کنار عایق حرارتی بودن، آن ها را می توان عایق مناسبی برای صوت در نظر گرفت. سبک بودن این نوع سقف ها را می توان از ویژگی های دیگر آن دانست که همین ویژگی باعث نصب راحت آن شده و هزینه های مربوط به نصب را هم به صورت چشم گیری کاهش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =