لوله استیل

لوله استیل چیست ؟ معرفی انواع لوله استیل | آبان 1399

لوله استیل چیست ؟

همان طور که می توان حدس زد لوله استیل لوله ای است که جنس آن از استیل می باشد و تمام ویژگی هایی که در استیل وجود دارد را می توان برای این لوله ها در نظر گرفت. به طور کلی اگر بخوایم تعریف دقیقی از این نوع لوله ها ارائه دهیم می توانیم بگوییم لوله هایی که طی فرآیند افزودن کروم به آهن به وجود می آیند را لوله استیل می گویند. با این کار مقاومت این فلز افزایش می یابد و استیل به وجود می آید.

این نوع لوله ها را در صنایع مختلف با نام لوله فولادی می شناسند و علت این نام گذاری را می توان استفاده از فولاد کربن استیل در ساختار این لوله ها دانست. با توجه به این که چه مقدار و چه نوعی از مواد دیگر در ساختار این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد خواص و ویژگی های متفاوتی را برای آن در نظر می گیرند. برای مثال اگر میزان کربن در ساختار لوله استیل بالا باشد سختی و مقاومت آن افزایش می یابد و این در حالی است که این افزایش میزان کربن می تواند موجب کاهش شکل پذیری لوله استیل شود.حال همراه خاور نو باشید تا به برسی انواع لوله های استیل به پردازیم .

لوله های استیل

لوله های استیل

انواع لوله استیل :

اگر بخواهیم لوله استیل را بر اساس شکل ظاهری آن دسته بندی کنیم می توانیم به دو گروه لوله های بدون درز یا همان مانیسمان و لوله های درز دار یا همان جوشی اشاره کنیم.

1_ لوله مانیسمان یا بدون درز: این نوع از لوله های استیل که طی فرایند گرم کاری، اکسترود و عملیات کشش به دست می آیند بدون هیچ گونه درز و یا جای جوشی می باشند. این نوع لوله استیل لوله ای تو خالی می باشد که صاف و یکنواخت می باشد و همین ویژگی باعث شده است تا نسبت به لوله های درز دار از قیمت بالاتری برخوردار باشد. طبیعی است که استحکام و مقاومت این نوع لوله ها نسبت به لوله های درز دار بیشتر خواهد بود.

2_ لوله درز دار یا جوشی: این نوع لوله های استیل مانند اکثر لوله های دیگر از ورقه هایی رول شده ساخته می شوند که دو سر ورق ها را به وسیله ی جوش به هم متصل می کنند. این نوع لوله ها نسبت به لوله های مانیسمان از قیمت پایین تری برخوردار می باشند و در مواقعی که میزان فشار کار پایین باشد می توان از آن ها استفاده کرد.

نوع دیگری از دسته بندی ها وجود دارد که بر اساس اندازه و سایز لوله ها انجام می گیرد. بر این اساس می توان گفت که این لوله ها معمولا در دو گروه 6 و 12 متری تقسیم می شوند و ضخامت آن ها بین 1.2 میلی متر تا 30 میلی متر متغیر می باشد و هر یک از آن ها را می توان در گروه های مختلفی دسته بندی کرد. این دسته بندی می تواند به انتخابی مناسب کمک کند و این امکان را به شما می دهد که بتوانید لوله ای متناسب با نیاز خود را تامین کنید.

ویژگی های لوله استیل :

لوله استیل هم مانند هر لوله ی دیگری یک سری مزایا و ویژگی هایی دارد که موجب استفاده ی روز افزون از آن در صنایع مختلف شده است. شاید بتوان مهم ترین ویژگی این نوع لوله ها را ضد زنگ و ضد خوردگی بودن این لوله ها بیان کرد. این ویژگی از آن جایی نشات می گیرد که مقداری فلز کروم در ساختار لوله استیل مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل از این لوله ها حتی در شرایط آب و هوایی مرطوب هم می توان استفاده کرد. ویژگی دیگر این نوع لوله ها را می توان مقاومت و دوام بالای آن در برابر شرایط فیزیکی و شیمیایی مختلف بیان کرد. حتی می توان گفت که لوله استیل در برابر دما های بسیار بالا و حتی بسیار پایین از جمله لوله های مقاوم به شمار می آید. در کنار همه ی این موارد می توان به قابلیت بازیافت لوله های استیل اشاره کرد به طوری که می توان گفت 100 درصد این لوله ها قابل بازیافت بوده و هیچ گونه ضایعاتی را در خط تولید این لوله ها نمی توان مشاهده کرد.

کاربرد لوله استیل :

با توجه به مطالبی که در رابطه با ویژگی های لوله استیل برشمردیم می توان به کاربرد های وسیع آن اشاره کرد. برخی از موارد کاربرد این نوع لوله ها از قرار زیر می باشد:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =