انواع لوله های پلاستیکی

انواع لوله های پلاستیکی + کاربردهای لوله های پلاستیکی – ابان 1399

کاربرد های لوله های پلاستیکی :

به نقل از خاور نو :

با توجه به این که امروزه استفاده از لوله های پلاستیکی نسبت به سایر لوله ها در صنایع مختلف و حتی ساختمان سازی افزایش یافته است تولید کنندگان این محصول به فکر تولید انواع مختلفی از این لوله ها افتاده اند. هیمن موضوع یعنی به وجود آمدن تنوع بالا در لوله های پلاستیکی انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع آن را به کاری تخصصی و پر چالش تبدیل کرده است. در تعریف لوله های پلاستیکی می توان گفت لوله هایی که از پلیمر های آلی ساخته شده اند و هر یک از آن ها در برابر عوامل متعدد رفتار های مختلفی را از خود نشان می دهند.

معمولا برای ساخت لوله های پلاستیکی از دو ماده ترموپلاستیک ها و ترموست ها استفاده می کنند. ترموپلاستیک ها از جمله موادی هستند که در دمای محیط به شکل جامد می باشند ولی با افزایش حرارت تغییر شکل داده و نرم می شوند و این تغییر شکل را به طور مستمر می توان در آن مشاهده کرد. ترموست ها نیز با افزایش حرارت دچار تغییر شکل می شوند و می توانند دوباره به حالت جامد در آیند اما با این تفاوت که دیگر نمی توان آن ها را حرارت داده و به شکل های مختلف تبدیل کرد. در واقع می توان گفت که این نوع لوله ها قابلیت تغییر شکل مستمر را ندارند.

در رابطه با کاربرد لوله های پلاستیکی به طور کلی می توان گفت که این لوله ها در صنایع مختلفی مانند صنایع دارو سازی، صنایع غذایی، صنعت نفت و گاز، صنعت پتروشیمی و … برای تخلیه فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین در صنایع نفت و گاز برای جلوگیری از ته نشین شدن مواد در لوله ها می توان از لوله های پلاستیکی استفاده کرد. از طرفی استفاده از لوله های پلاستیکی را در سیستم های توزیع آب، سیستم فاضلاب شهری، باغبانی، تصفیه خانه ها و … را می توان مشاهده کرد.

همچنین جهت مشاهده ی و یا خرید لوله ی فلکسی میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

انواع لوله های پلاستیکی

انواع لوله های پلاستیکی

ویژگی های لوله های پلاستیکی :

کاربرد متنوع لوله های پلاستیکی در ساختمان سازی و صنایع مختلف را می توان ناشی از وجود ویژگی های بارز در آن دانست. در ادامه به بررسی این ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

1_ مقاومت بالا در برابر خوردگی: این نوع لوله ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند در برابر محیط های اسیدی، بازی، محلول های نمکی و گاز های خورنده دچار هیچ گونه خوردگی و سایشی نمی شوند.

2_ صافی جداره داخلی: با توجه به این که جداره داخلی لوله های پلاستیکی صاف و صیقلی می باشد رسوب حاصل از سیالات در آن باقی نمانده و کاهش قطر داخلی ناشی از تجمع رسوب را در آن نمی توان مشاهده کرد و از همین جهت برای عبور سیالات رسوب دار بهترین گزینه می باشند.

3_ خواص حرارتی: این نوع لوله ها نسبت به لوله های فلزی و بتنی از خاصیت انتقال حرارتی کمتری برخوردار می باشند و به همین دلیل جذب حرارت در این لوله ها در حداقل میزان ممکن می باشد. به همین دلیل است که از لوله های پلاستیکی در فاضلاب ها استفاده می کنند.

4_ خواص الکتریکی: این نوع لوله ها رسانای جریان الکتریکی نمی باشند و به همین دلیل خوردگی ها گالوانیکی و الکتروشیمیایی در آن ها دیده نمی شود.

5_ خواص مکانیکی: مقاومت مکانیکی لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های فلزی و بتنی کمتر می باشد که همین موضوع باعث بالا رفتن انعطاف پذیری بالای آن شده است. با توجه به همین خواص می توان گفت که این لوله ها مقاومت کششی بالایی دارند و در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشند.

6_ وزن مناسب: لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های بتنی و یا فلزی از وزن کمتری برخوردارند و همین سبک بودن لوله ها کار جابجایی و نصب آن را با سهولت رو به رو کرده است. همین سهولت در نصب هزینه ها را هم به شدت کاهش می دهد.

همچنین جهت مشاهده ی و یا خرید لوله ی گالوانیزه میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =