لوله های گاز

معرفی انواع لوله ی گاز + کاربردهایی که نمی دانستید !

لوله گاز چیست و چه کاربردی دارد؟

به نقل از خاور نو ، با توجه به این که امروزه تمام نقاط کشور حتی نقاط محروم به نعمت بزرگ گاز دسترسی دارند و کمتر مکانی وجود دارد که در آن استفاده از گاز را نتوان مشاهده کرد، استفاده از لوله گاز برای انتقال گاز نسبت به گذشته افزایش چشم گیری یافته است. اگر بخواهیم تعریفی از این نوع لوله ها ارائه دهیم می توانیم بگوییم لوله گاز لوله ای است که عمدتا از جنس پلی اتیلن و یا فولاد می باشند و برای انتقال گاز شهری از خطوط اصلی به مکان های مختلف که محل مصرف گاز می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه این لوله ها را به صورت گالوانیزه نیز تولید می کنند تا از این طریق ویژگی هایی از جمله طول عمر بالا برای آن را افزایش دهند. در رابطه با کاربرد و وظیفه ی اصلی این نوع لوله ها می توانیم بگوییم که از لوله گاز در ایستگاه های توزیع، انتقال گاز به محل های مصرف و ایستگاه های تقلیل فشار گاز استفاده می کنند.

لوله های گاز

Ripe grapes close-up in fall. autumn harvest.

انواع لوله گازی :

استفاده از لوله گاز در مکان های مختلف این الزام را به وجود آورده است که آن ها را در انواع مختلفی تولید کنند. برای مثال یکی از دسته بندی هایی که در این حوزه وجود دارد دسته بندی لوله ها به صورت توکار و روکار می باشد.

همه ی ما تا حدودی با این دو مفهوم آشنایی داریم و کاربرد آن را در منازل خود در مورد لوله های گاز و آب مشاهده کرده ایم. لوله های روکار همان طور که از نامش مشخص است در روی دیوار و قسمت خارجی آن کار می شود و قابل مشاهده می باشند. این در حالی است که لوله های توکار در داخل دیوار به کار گرفته می شود و از بیرون هیچ گونه دیدی ندارند.

نصب لوله ها به صورت روکار به مدت زمان کمتری نیاز دارد و هزینه ی نهایی آن نیز کمتر خواهد بود. معمولا از لوله گاز توکار برای مسیر هایی که مسافت زیادی را باید طی کنند استفاده می کنند چرا که مقاومت این لوله ها نسبت به لوله های روکار بیشتر می باشد. به همین دلیل از آن ها در در صنایع مختلف استفاده می کنند. کاربرد لوله های روکار را بیشتر در انشعابات داخلی مورد استفاده در ساختمان های مسکونی و اداری می توان مشاهده کرد.

جنس و ساختار لوله گاز :

برای ساخت لوله گاز عمدتا از چهار ماده مقاوم که شامل مس، برنج، فولاد و پلی اتیلن می باشد استفاده می کنند. هر یک از این موارد به دلیل ویژگی هایی که دارند می توانند گزینه ای مناسب در ساخت لوله های گازی باشند. البته امروزه بیشتر از پلی اتیلن برای ساخت این نوع لوله ها استفاده می کنند. در گذشته متداول ترین ماده ای که برای ساخت لوله گاز مورد استفاده قرار می گرفت فولاد سیاه بود.

در سال های اخیر با توجه به استاندارد هایی که برای لوله گاز در نظر گرفته اند استفاده از لوله های برنجی در برخی مناطق ممنوع شده است. بنابراین برای این که بتوانید به انتخابی درست در رابطه با لوله گاز دست یابید بهتر است شرایط محیطی و جغرافیایی خود را در نظر گرفته و با توجه به آن اقدام به خرید نمایید. هم چنین در رابطه با ساختار و روش تولید لوله گاز می توان گفت که این لوله ها به دو صورت درزدار و بدون درز ساخته می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + نوزده =