اجر سازی

آشنایی با نحوه ساخت آجر + معرفی انواع آجری سازی

آشنایی با نحوه ساخت آجر :

به نقل از خاور نو : آجر یکی از مصالح پر کاربرد در ساخت و ساز به حساب می آید که از قدیم الایام مورد استفاده بوده است و امروزه شکل های مختلف آن را در بازار می توان مشاهده کرد. در رابطه با نحوه ساخت آجر و مراحل آن نکات حساسی وجود دارد که اگر به درستی انجام نشوند ممکن است آجر تولید شده آن کیفیت لازم را نداشته باشند. در این مطلب سعی می کنیم شما را با نحوه ساخت آجر آشنا کنیم. برای ساخت آجر باید 6 مرحله را پشت سر گذاشت.

1_ آماده سازی خاک رس: با توجه به این که برای ساخت آجر از خاک رس استفاده می کنند نحوه آماده سازی آن در نحوه ساخت آجر تاثیر گذار خواهد بود. در مرحله اول از آشنایی با نحوه ساخت آجر باید گفت که برای ساخت آجر باید ناخالصی هایی مانند ریشه ی گیاهان، زغال، چوب و … را از آن جدا کرد تا از مقاومت آجر کاسته نشود.

البته این موضوع به معنای این نیست که رس تهیه شده باید 100 درصد خالص بوده و هیچ گونه ترکیبات دیگری در آن وجود نداشته باشد. معمولا خاک رس استفاده شده در آجر سازی از نوع آبرفتی می باشد.

2_ به عمل آوردن خاک: در رابطه با نحوه ساخت آجر باید گفت: در این مرحله باید به خاکی که یکدست و بدون هیچ گونه شن و ماسه و ماده اضافی باشد دست یافت. برای رسیدن به چنین خاکی در ابتدای کار خاک را هوا داده و آن را خرد می کنند سپس خاک به دست آمده را شسته و آن را خشک می کنند. خاک به دست آمده را از الک های مخصوص رد کرده و ذرات اضافی آن را می گیرند. به این ترتیب می توان به خاکی یکدست و بدون ناخالصی دست یافت.

همچنین جهت مشاهده ی و یا خرید لوله ی فلکسی میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

اجر

3_ ساخت گل: در ادامه نحوه ساخت آجر می توان گفت: برای ساخت گل در حدود 20 درصد از وزن خاک به آن آب اضافه می کنند. نکته ی مهم در اضافه کردن آب این است که هیچ گونه ناخالصی نباید در آب وجود داشته باشد. برای مخلوط کردن آب با خاک از دستگاه های مخلوط کن مکانیکی استفاده می کنند تا تمام ذرات خاک در مجاورت آب قرار گرفته و به خوبی ترکیب شود.

در سالیان پیش که استفاده از این نوع دستگاه ها در آجر سازی مرسوم نبود معمولا آب و خاک مخلوط شده را 3 الی 4 روز به حال خود رها می کردند تا به خوبی مخلوط شوند. در رابطه با اضافه کردن آب به خاک این نکته را در نظر بگیرید که هر چه میزان آب کمتر باشد بهتر است چرا که هم زمان خشک کردن خشت کوتاه تر می شود و هزینه ها کاهش می یابد.

همچنین جهت مشاهده ی و یا خرید لوله ی گالوانیزه میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

نحوه ساخت آجر به شیوه سنتی :

4_ قالب زنی آجر: برای شناخت نحوه ساخت آجر باید گفت که گل به دست آمده را در دستگاه هایی که معروف به دستگاه قالب زنی می باشند می ریزند. در این دستگاه ها از یک لوله مارپیچی استفاده شده است که گل ریخته شده در دستگاه با فشار به سمت این لوله هدایت می شود و به قالب هایی به شکل مکعب مستطیل از آن خارج می شوند.

قالب های به دست آمده را با ضخامت هایی مشخص که معمولا 5 سانتی متر می باشد برش داده و آن ها را به قسمت خشک کن هدایت می کنند. در این مرحله میزان آب موجود در گل به 8 درصد می رسد.

5_ خشک کردن خشت ها: در ادامه نحوه ساخت آجر می توان به خشک کردن آن اشاره کرد. استفاده از روش های سنتی برای خشک کردن آجر تقریبا منسوخ شده است و علت آن را می توان زمان بر بودن و وجود ناهمواری در سطح آجر دانست.

امروزه برای خشک کردن خشت از دو روش مختلف استفاده می کنند که هر دو روش در زمانی کوتاه این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. روش اول استفاده از کوره های هوای گرم می باشد که به صورت تونل طراحی شده اند و در عرض 48 ساعت خشت ها را خشک می کنند. روش دوم استفاده از دالان های خشت خشک کن می باشد که برای خشک کردن آجر به این روش به 4 روز زمان نیاز است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 16 =