پشم سنگی

پشم سنگ چیست ؟ + کاربردهای پشم سنگی

پشم سنگ چیست ؟

به نقل از خاور نو : همه ی ما نام پشم شیشه را در موقعیت های مختلف شنیده ایم و با کارایی آن آشنایی داریم اما شاید کمتر کسی نام پشم سنگ را شنیده باشد و با آن آشنایی داشته باشد. از همین رو در این مطلب سعی می کنیم که شما را با پشم سنگ آشنا کرده و کاربرد ها و مزایای آن را بیان کنیم. در پاسخ به سوال سنگ پشم چیست می توان گفت که نوعی الیاف معدنی می باشد که برای ساخت آن از ماده ای به نام بازالت استفاده می کنند. بازالت را می توان از گروه سنگ های آذرین معرفی کرد که بعد از فعالیت آتشفشان ها بر روی سطح زمین باقی می ماند.

برای این که بتوان به تولید پشم سنگ از بازالت پرداخت آن را در دمایی که حدود 1500 درجه سانتی گراد می باشد ذوب می کنند و طی فرایند های پیچیده به الیاف معدنی تبدیل می کنند. البته نباید این ماده را به عنوان تنها ماده مورد استفاده در ساخت این نوع پشم ها دانست. چرا که حدود 3 الی 5 درصد این الیاف از رزین و روغن های مختلف تشکیل می شود.

پشم سنگی

پشم سنگی

ویژگی های پشم سنگ :

مهم ترین و شناخته شده ترین ویژگی پشم سنگ را می توان عایق بودن آن معرفی کرد به طوری که از آن به عنوان عایق صوت و حرارت استفاده می کنند. به همین دلیل این نوع الیاف را می توان ماده ای موثر در صرفه جویی انرژی معرفی کرد. با توجه به این که این الیاف غیر قابل اشتعال می باشند می توانند میزان آتش سوزی در مکان های مختلف را کاهش دهند و این موضوع را می توان به عنوان یکی از ویژگی های مهم آن بیان کرد.

علاوه بر این تحمل حرارتی پشم سنگ بسیار بالا بوده و مقاومت آن در این حوزه را می توان تا حدود 900 درجه سانتی گراد تخمین زد. اگر بخواهیم به صورت موردی در رابطه با ویژگی های این نوع الیاف صحبت کنیم می توانیم به مواردی مانند غیر سمی بودن، سازگاری با محیط زیست، قابل بازیافت بودن، ثبات فیزیکی و شیمیایی، قیمت مناسب، مصونیت در برابر قارچ، باکتری و آفت اشاره کنیم.

انواع پشم سنگ :

برای این که از پشم سنگ در کاربرد های مختلفی استفاده کرد آن ها را در گروه های مختلفی دسته بندی می کنند که در ادامه به بررسی بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

1_ پشم سنگ فله ای: این نوع پشم که به عنوان عایق مناسب صوت و حرارت مورد استفاده قرار می گیرد به صورت خام حلاجی می شود و در مواردی که نیاز به پر کردن فضا های خالی باشد مورد استفاده قرار می گیرد تا به آن فضا شکل هندسی منظمی داده شود.

2_ پشم سنگ لحافی: این نوع الیاف بسیار منعطف بوده و به شکل رول شده به بازار عرضه می شوند. این دسته از پشم ها خود به دو گروه بدون روکش و روکش دار دسته بندی می شود که در نوع روکش دار از یک لایه ورق آلومینیومی بر روی آن استفاده می کنند.

3_ پشم سنگ پتویی: به دلیل این که ویژگی عایق بودن به خوبی در این گروه وجود دارد از هیچ گونه عامل پیوندی برای آن استفاده نمی کنند. معمولا کاربرد این نوع الیاف در کار های صنعتی و برای عایق کاری تجهیزات صنعتی می باشد.

4_ پشم سنگ تخته ای: این گروه را می توان پرکاربرد ترین نوع پشم سنگ معرفی کرد که در زمینه های مختلفی می توان از آن استفاده کرد حال این زمینه می تواند صنعتی، ساختمانی و یا هر چیز دیگری باشد.

کاربرد پشم سنگ :

به طور کلی اگر بخواهیم در رابطه با کاربرد های پشم سنگ صحبت کنیم باید بگوییم که عمده کاربرد آن عایق صوتی و حرارتی بودن در مکان های مختلف می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت در هر موقعیتی که نیاز به عایق کاری صوتی در دانسیته بالا وجود داشته باشد می توان از این نوع الیاف استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 11 =