پشم شیشه

 پشم شیشه چیست ؟ + کاربردهای پشم شیشه

 پشم شیشه چیست ؟

به نقل از خاور نو ، پشم شیشه را می توان نوعی الیاف معدنی معرفی کرد که برای ساخت آن از مواد بازیافت شده ای مانند شیشه ذوب شده، رزین و ماسه معمولی استفاده می کنند و از ترکیب این مواد پشم شیشه تولید می شود. برای این که بتوان یک رول از پشم شیشه را تولید کرد به 10 بطری شیشه ای نیاز است تا از طریق بازیافت آن بتوان این مقدار از پشم شیشه را تولید کرد.

با توجه به این که از طریق بازیافت شیشه می توان به تولید پشم شیشه دست یافت نام صنعتی فیبر بازیافتی را برای آن انتخاب کرده اند. الیاف این نوع پشم ها بسیار ریز و کوچک بوده و به شکل سوزنی می باشند.

اگر بخواهیم به تاریخچه تولید پشم شیشه بپردازیم می توانیم بگوییم که تولید آن در سطح جهانی به حدود 70 سال پیش باز می گردد و در ایران نیز حدود 40 سال است که از این نوع فیبر های بازیافتی استفاده می کنند. البته در برخی از اسناد و مدارک موجود کارشناسان استفاده از انواع الیاف معدنی را مربوط به سال 1800 میلادی می دانند که امروزه نوع پیشرفته ی همان الیاف است که در دسترس ما قرار گرفته است.

همه ی ما پشم شیشه را به عنوان عایق حرارتی می شناسیم و بیشترین کاربرد آن را در این حوزه مشاهده کرده ایم. در این رابطه می توان گفت که کاربرد این الیاف به همین مورد محدود نمی شود و کاربرد های مختلف آن را در موارد دیگری نیز می توان مشاهده کرد که در ادامه به بررسی بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

پشم شیشه

پشم های شیشه

کاربرد های پشم شیشه :

با توجه به ویژگی هایی که می توان برای پشم شیشه در نظر گرفت کاربرد آن را در موارد مختلف می توان مشاهده کرد. هر یک از این ویژگی ها این نوع الیاف را برای کاربرد های مشخصی مناسب کرده است.

1_ عایق کاری دیوار ها و سقف ها

2_ ساخت سازه و سوله های صنعتی

3_ دیوار پرده

4_ کاشی کاری های دیوار ها و سقف ها

5_ مجرای لوله کشی های صنعتی و ساختمانی

6_ کانال های هوایی که در گذشته عایق شده اند

7_ عایق کاری تانکر ها و مخازن آب

8_ عایق کاری خطوط لوله آب گرم

9_ عایق کاری سیستم های سرمایش و گرمایش

10_ عایق کاری دیگ های بخار

11_ ساخت انواع ساندویچ پنل ها

مزایای استفاده از پشم شیشه

ویژگی های پشم شیشه :

از جمله ویژگی هایی که باعث کاربرد فراوان پشم شیشه شده است می توان به چگالی یا دانسیته آن اشاره کرد. این الیاف با چگالی های متفاوتی به بازار عرضه می شوند و می توانند 24 تا 95 کیلو گرم بر متر مکعب را مورد پوشش خود قرار دهد. ویژگی دیگر پشم شیشه را می توان عایق صوتی بودن آن معرفی کرد که در ساخت ساختمان ها می توان از آن برای کنترل سر و صدا استفاده کرد. به خصوص در شهر های بزرگ که آلودگی های صوتی به میزان بالایی می باشد استفاده از این الیاف می تواند مفید باشد.

با توجه به این که این نوع الیاف کند سوز می باشند می توان مقاومت آن را در برابر حرارت و گرما بالا دانست. این الیاف حتی در صورتی که دچار سوختگی شوند و یا در معرض آتش قرار بگیرند هیچ گونه ماده سمی از خود تولید نمی کنند. به طور کلی تحمل حرارتی پشم شیشه را می توان تا دمای 550 درجه سانتی گراد تخمین زد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + پنج =